Çevrenin korunmasında çevre bilinci etkilidir!!!

Sayın jüri üyeleri, değerli öğrenci arkadaşlarım,

Hepinizi saygıyla ve sevgiyle selamlıyorum.

Arkadaşlar,
Yasaları da en sonunda toplum yapar. Eğer toplumda çevre bilinci yoksa, çevreyi koruyacak bir yasa da çıkmaz.
Peki diyelim ki, çevreyi korumak için bir yasa çıkardınız, o yasayı kim uyguluyacak? Siz jandarmayla polisle burayı korun mu diyeceksiniz. ormanları yangından kurtarabilir misiniz?  her ağacın başına bir polis dikecekler. Oysa en iyi polis, insanların bilincidir. 70 milyon insanı bilinçlendirirseniz, doğayı da denizi de korursunuz.

Arkadaşlarımız kolaya kaçıyor. Yasa çıkarmak kolay iş tabii! Peki 550 kişinin parmak kaldırmasıyla çevre korunabiliyor mu? Esas mesele, 70 milyon yurttaşın çevreyi korumasıdır. Siz istediğiniz kadar ormanları korumak için yasa çıkarın, eğer köylü ormanları koruma bilincine sahip değilse, yasalarınız kağıt üzerinde kalacaktır. Rakip arkadaşlarım eğer bu gerçeği de inkar ederlerse, doğrusu cesaretlerine hayran kalırım.

Yasa insanlara yasaklar getirir. Ama çevre bilinci bize şunu kavratır: Doğa korunduğu zaman ne oluyor, korunmadığı zaman ne oluyor. İşte en büyük güvence!

Çevre bilinci yaratmak için çeşitli vakıflar ve dernekler kurulmuştur. Onlar boşa mı çalışıyor? Hayır. Çünkü yasalar doğayı korumada yeterli olmadığı için, bu tür derneklere ihtiyaç vardır. Yasalar bu konuda kafeste çırpınan bir kuş gibidir.
2

Doğayı emirlerle, yasalarla koruyamazsınız. Doğayı koruyacak olan insandır. Örneğin ‘çimlere basmayın’ diye istediğiniz kadar levha dikin. İnsan oraya niçin basmayacağını öğrenmeli ki, çimlere basmasın. Yani kurallar bozmak içindir diyenlere, kuralı kavratan çevre bilincidir.


Çevre bilinci sayesinde çevreyi korumakla kalmaz aynı zamanda geliştiririz. Örneğin hiç bir yasa bizlere fidan diktiremez. Ama çevre bilinci bizi fidan dikmeye teşvik eder. Yasaların burada yapabileceği birşey yoktur. Nitekim Hazreti Muhammed de bize fidan dikmeyi öğütlemiştir. Hutbesi şöyledir:

”Kıyamet kopmak üzereyken elinde bir fidan bulunan kimse, onu hemen diksin.”

Peygamberimizin bu sözünün üzerine söylenecek söz var mı? Bilmiyorum. Rakiplerime nasıl yardımcı olabilirim? Noktayı koyuyor ve saygılar sunuyorum.

KONUŞMAMIN 2. BÖLÜMÜ

Sayın jüri üyeleri değerli arkadaşlar, tekrar merhabalar.

İnternete bir göz atalım. Örneğin dünyanın en kapsamlı arama motorlarından Google’a girelim. Çevre bilinci yazdığımızda ne çıkıyor dersiniz? Çevreyi korumanın yolu bilgiden geçiyor gibi yazılar çıkmakta.

Öğretmenlerimiz de bize çevre bilinci öğretmiyorlar mı? Onlara teşekkür borçluyuz. Kusura bakmayın arkadaşlar ama ben öğretmenlerimden öğrendiğimi savunuyorum.

Kyoto sözleşmesini hepimiz biliyoruz. Yoksa arkadaşlar bilmiyor mu? Kyoto sözleşmesi küresel ısınmaya karşı önlemler getiriyor. Amerika başta olmak üzere birçok zengin ülke bu sözleşmeyi imzalamadı. Peki, büyük devletler yasa çıkarmadı diye denizler kirlenecek ve ormanlar yok mu olacak? Size soruyorum yok mu olacak? İşte burda milyonlarca insanın dünyayı koruma bilinci devreye girer. Yasa desen yasa ortada. Ama karbondioksit gazları yasayı dinlemiyor. Bu yüzden ozon tabakası deliniyor. Bilinç lazım burda arkadaşlarım bilinç!

Gazete haberleri de bizim tezimizin doğruluğunu ispatlıyor.

Okuyorum:

“Çevre bilinci gelişti, orman yangınları azaldı. Türkiye yangınlarla mücadele etmeyi öğrendi. 2000 yılında 26 bin 352 hektar alan alevlere verilirken, bu yıl rakam 1 500 hektara kadar düştü.”

Gördünüz mü, öğrendi sözcüğünün altını çiziyorum. Başarı bilinçlenmekte, yoksa yasada değil.4

İsterseniz Çevre ve Orman Bakanımıza da kulak verelim. Sayın Osman Pepe diyor ki: “Çevreyi koruma bilincinin çocuk yaşta kazandırılması gelecek için büyük önem taşıyor.”

Atatürk’ü etkileyen büyük şairimiz Tevfik Fikret, kanunların çiğnenmesinden şöyle şikayet etmişti:

“Kanun, kanun diye kanun tepelendi”

Sorarım yasaları savunanlara: Kanunlar niçin tepeleniyor? Çünkü bilinç yok!!---Bilincin olmadığı yerde ne kanun vardır, ne de çevre. O zaman bir tek orman kanunu geçerli olur. Ama değerli arkadaşlar, bizler insanız, kurt veya ayı değiliz. Aslında bu tartışma, insan mı olacağız, yoksa orman canlısı mı olacağız tartışmasıdır. İnsana bilinci yön verir. Hayvana ise kırbaçla ve sopayla hükmedilir.

Bu durumda jüri üyelerinin karar vermeleri gerçekten çok kolay olacak.


Sevgiler ve saygılar benim bilinçli arkadaşlarım vebilinçlenmiş rakiplerim.


Beni dinlediğiniz için teşekkür ediyorum. {#emotions_dlg.cheesy}

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !